• Nasze sukcesy w konkursach recytatorskich
          • Nasze sukcesy w konkursach recytatorskich

          • Wiosna jest okresem nasilonych konkursów szkolnych. Wiele szkół zaprasza się wzajemnie, by rozwijać  zdolności uczniów, ich zainteresowanie , zachęcać  do przezwyciężania własnej nieśmiałości poprzez występy przed publicznością i  uczyć rywalizacji w przyjaznej atmosferze. Ostatnio, z wielką przyjemnością przyjęliśmy zaproszenia szkół z Wyszogrodu i Orszymowa oraz naszego Gminnego Centrum Kultury Multiosada, które organizowały konkursy recytatorskie. Tematyka współzawodnictwa była różnorodna , tak jak różnorodna jest poezja.

            Tematem Międzypowiatowego Konkursu Recytatorskiego zorganizowanego przez Szkołę Podstawową im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Wyszogrodzie była: „ Radość życia - słowem malowana”, Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Orszymowie organizując „Konkurs recytatorskim. Marzeny Gruszczyńskiej” postawiła na twórczość Agnieszki Frączek- Gorczycy ( kl. IV- VI) i poezję patriotyczną – „Poeci o ojczyźnie” ( kl. VII- VIII) zaś MUltiOsada zachęciła do uczczenia Roku Miłosza organizując II Gminny Konkurs Recytatorski „Poezja Czesława Miłosza”.

            Z organizowanych wydarzeń nasi uczniowie wracali zazwyczaj na tarczy, gdyż recytacja wierszy w ich wykonaniu była doceniana przez jurorów.

            Aleksandra z kl 7 zajęła I miejsce w konkursie w Orszymowie oraz II w Multiosadzie zaś Oliwia z kl 5 uzyskała wyróżnienie w konkursie w Orszymowie. Gratulacje należą się też Sandrze i Natalii z kl 7 , które godnie reprezentowały nas podczas konkursu w Małej Wsi.

            Więcej informacji na temat konkursów i ich przebiegu na stronach organizatorów:

            https://spwyszogrod.szkolnastrona.pl/art,1859,miedzypowiatowy-konkurs-recytatorski

            https://www.facebook.com/profile.php?id=100057666870993

            https://www.facebook.com/MultiOsada/?locale=pl_PL

             

             

            Beata Ostrowska

        • Mistrzyni Ortografii
          • Mistrzyni Ortografii

          • 15 kwietnia 2024 r. Matylda -uczennica klasy VI naszej szkoły wzięła udział w „Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym o tytuł „Mistrza Ortografii” dla uczniów klas VI szkół podstawowych” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową im. Hipolita Gawareckiego w Małej Wsi.

            Z pisaniem naszpikowanego trudnościami ortograficznymi tekstu zmagało się 9 uczestników z pięciu szkół podstawowych. Tytuł „Mistrza Ortografii” zdobyła…. Matylda !

            Gratulacje!

             

            Beata Ostrowska 

        • Drogim Strażakom w dniu ich święta…
          • Drogim Strażakom w dniu ich święta…

          • 4 maja w całej Polsce obchodzony jest Dzień Strażaka. Z tej okazji członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu przy pomocy nauczycielki plastyki z myślą o Naszych Dzielnych Druhach Strażakach  wykonali piękne laurki. Następnie opatrzono je okazjonalnymi życzeniami:

             „Drodzy Druhowie OSP

            Życzymy Wam, bezpiecznej służby,

            zawsze szczęśliwych powrotów z akcji,

            a także zdrowia, szczęścia

            oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

            Niech Św. Florian otacza Was swoją opieką

            w wypełnianiu strażackiej powinności,

            a ta trudna służba niech będzie dla Was

            źródłem satysfakcji i powodem do dumy.

            Z wyrazami wdzięczności

            Uczniowie i Nauczyciele

            Szkoły Podstawowej w Podgórzu”

            W Dniu Strażaka laurki trafiły w ręce adresatów.

        • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI
          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI

          • 22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym dniu różne organizacje przeprowadzają szereg akcji, których celem jest promowanie ekologicznych postaw. W naszej szkole, ekologiczne święto przypominające o potrzebie ochrony środowiska obchodziliśmy również 22 kwietnia.Tego dnia uczniowie wszystkich klas do szkoły przyszli ubrani na zielono. W ramach zajęć uczniowie klas I-III oraz VI  przygotowali plakaty pt. Chrońmy naszą planetę, które stworzyły edukacyjną wystawę na korytarzu. Uczniowie klas II i III przygotowali przedstawienie o tematyce ekologicznej. Wsparcie muzyczne zapewnił chór szkolny wraz z Panem Piotrem Jędraszczakiem.To był wspaniały dzień i mamy nadzieję, że zaowocuje wrażliwością i mądrym postępowaniem wobec naszej Matki Ziemi. Obchody Dnia Ziemi były w naszej szkole bardzo ciekawe i włączyła się w nie bardzo duża liczba uczniów.DZIĘKUJEMY!!!Pamiętajmy, że Ziemia to nasz dom i musimy o nią dbać.

            Edyta Brzezińska

            Agnieszka Brzoza

        • Akcja „ Żonkile”
          • Akcja „ Żonkile”

          • 19 kwietnia nasza szkoła już po raz kolejny dołączyła do akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” upamiętniającej  81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim organizowanej przez  Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

            "Wiedza o przeszłości pozwala lepiej rozumieć współczesność, dlatego tak ważna jest edukacja i Wasz udział w akcji Żonkile”- powiedziała  w tym roku Ambasadorka  XII edycji akcji , aktorka Agnieszka Grochowska.

            Szkolna akcja miała więc na celu zapoznanie z historią II wojny światowe oraz powstania w getcie warszawskim i kulturą żydowską. Na lekcjach uczniowie, w zależności od wieku obejrzeli filmy: "Pamięć drobinek",  "Było- nie ma- jest", „Zdążyć przed Panem Bogiem” i omówili wspólnie animacje. Nauczyciele zaprezentowali dzieciom  ideę "Akcji Żonkile" i pomogli w  wykonaniu kwiatów symbolizujących pamięć, szacunek i nadzieję . W ten sposób podjęto temat pamięci i zastanawiano się, co ona współcześnie oznacza i jakie zadanie do wykonania zostawili nam ostatni świadkowie Zagłady. Finałowe przypięcie do wspólnej tablicy własnoręcznie wykonanych żonkili było znakiem, że łączy nas pamięć o bohaterkach i bohaterach powstania w getcie warszawskim.

            Beata Ostrowska

        • Ekopolecajki- jak żyć zdrowo i ekologicznie
          • Ekopolecajki- jak żyć zdrowo i ekologicznie

          • Słuchając różnorodnych opinii dotyczących leśnych biosfer, mikro-ekosystemów i tego jak zrobić „las w słoiku”, mieliśmy wrażenie, że tworzenie ich to trudny i czasochłonny proces. Podczas pierwszego spotkania w ramach projektu: „Ekopolecajki- jak żyć zdrowo i ekologicznie”, które odbyło się 19 kwietnia 2024 r. w remizie OSP w Podgórzu udowodniliśmy, że przy użyciu kilku materiałów, każdy może zrobić swój własny las w słoiku.

            Podstawową wiedzę na temat ekosystemu panującego w „lesie w słoiku” przedstawiła przybyłym zaproszona na spotkanie kwiaciarka, florystka, dekoratorka p. Magdalena Kordulasińska. Pokazała, w jaki sposób można stworzyć „las słoiku” będący świetną dekoracją domu, a jednocześnie edukacyjną zabawą, uczącą o przyrodzie i ukazującą zachodzące w niej procesy.

            Na zajęcia przyszło przeszło 40 osób! Byli uczniowie SP w Podgórzu, rodzice z dziećmi, babcie z wnukami, uczestnicy Świetlicy Środowiskowej w Chylinie wraz z opiekunem. Powstało blisko 60 kreatywnych „lasów w słoikach”. Spotkanie odbyło się w luźnej, przyjaznej atmosferze i okazało się świetnym pomysłem na integrację, miło spędzony czas w grupie przyjaciół lub znajomych i ciekawym sposobem spędzenia piątkowego popołudnia.

            Dofinansowano ze środków Programu Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka DL Fundacji „FLZP – Młodzi Razem”. Zadanie dofinansowane ze środków Powiatu Płockiego. Starostwo Powiatowe w Płocku. Zadanie publiczne pn. "Działaj Lokalnie - myśl globalnie III" dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego

            Beata Ostrowska

            Emilia Sałata

        • Góra Grosza
          • Góra Grosza

          • Od 20 listopada 2023r. do 30 marca 2024r. trwała  w naszej szkole akcja Góra Grosza organizatorem, której jest Towarzystwo Nasz Dom, polegająca na  zbieraniu  funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną dla dzieci wychowujących się poza własnym środowiskiem rodzinnym.

            Akcja  polegała na zbiórce monet (od 1 gr do 5 zł) w poszczególnych klasach i uświadomieniu dzieciom i młodzieży, że najdrobniejsze monety zebrane w tak dużej ilości mogą stworzyć fundusz, dzięki któremu udzielona zostanie pomoc bardzo wielu ich koleżankom i kolegom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. 

            Do konkursu przystąpili uczniowie z klas: 0, I, III, V, VI. Każda klasa zbierała monety do specjalnie wykonanej przez siebie skarbonki. Kończąc akcję uczniowie posegregowali wg. nominału pieniądze i przekazali je członkom SU, którzy wraz z p. Moniką Górką zważyli, a następnie przeliczyli (według podanego przelicznika) wagę moment na ich wartość. Okazało się ,że wspólnie zebraliśmy 22.497 kg monet, co okazało się kwotą 491,27 zł. Dużo, prawda?

            Najcięższą górę grosza w przeliczeniu na jednego ucznia uzbierała klasa I i to ona wygrała Konkurs na Najcięższą Górę Grosza. Konkurs na  najoryginalniejszą klasową skarbonkę wygrała klasa III.  Dodatkowo u dniu zakończenia akcji ogłoszono konkurs: „Zgadnij, ile waży nasza Góra Grosza?”. Najbliżej w swoim typowaniu była Patrycja z kl. V. Zwycięzcom gratulujemy!

            Beata Ostrowska

        • Festiwal piosenki
          • Festiwal piosenki

          • 10 kwietnia uczennica klasy II - Ninka wzięła udział w jubileuszowym XX Festiwalu Piosenki Rozmaitej zorganizowanym w Szkole Podstawowej im. Obrońców Ojczyzny w Nowym Miszewie. Organizatorzy zadbali o wspaniałą atmosferę i dobrą zabawę.

            Ninka zdobyła I miejsce w kategorii "SOLIŚCI I-III".

             

            OGROMNE GRATULACJE DLA NASZEJ WOKALISTKI!

             

            Edyta Brzezińska

        • Spotkanie z pisarzem
          • Spotkanie z pisarzem

          • 25 marca 2024 na zaproszenie MutiOsady w Małej Wsi uczniowie klasy VII i VIII wzięli udział w spotkaniu autorskim z pisarzem Krzysztofem Czewojstem,  podczas którego autor promował swoją pierwszą wydaną książkę pt.: „Gimbaza". W trakcie spotkania pisarz wyjaśnił zgromadzonym, skąd czerpał pomysły do pisania utworu, przedstawił proces powstawania książki -  od napisania pierwszych słów, do jej wydania, przeczytał też fragment swojego dzieła. Uczniowie  słuchali z zaciekawieniem oraz żywo reagowały na słowa gościa.  Przy pomocy pani Ewy, zadawano pisarzowi dużo różnych pytań, na które autor chętnie odpowiadał.

            Na koniec miłego i bardzo ciekawego spotkania chętni mogli nabyć książkę , uzyskać autograf z dedykacją oraz sfotografować się z pisarzem .

            Dziękujemy MultiOsadzie na umożliwienie nam udziału w spotkaniu, które było  aktywną zachętą do czytania. Uczniowie sami stwierdzili, że chętnie sięgną po książkę, której autora bezpośrednio poznali.

            Beata Ostrowska

        • EDUKACYJNIE, SPORTOWO I REKREACYJNIE
          • EDUKACYJNIE, SPORTOWO I REKREACYJNIE

          • 19 marca 2024 r. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III wyruszyli na wycieczkę szkolną do Płocka.

            Klasy I-III po dotarciu na miejsce docelowe, pierwszą godzinę spędziły bardzo aktywnie w Kręgielni Dębowa, gdzie najmłodsi uczniowie poznawali, a starsi doskonalili umiejętność gry w kręgle. Była to doskonała okazja do wzmacniania więzi koleżeńskich w duchu zdrowej rywalizacji.

            Dzieci z oddziału przedszkolnego wyruszyły na wyprawę do świata zabaw i leśnych zakątków, a to za sprawą wizyty z sali zabaw Fikołki. W tym niezwykłym miejscu przedszkolaki miały możliwość   nie tylko zabawy i wyładowania energii, ale także udziału w zajęciach edukacyjnych.  Podczas zajęć dzieci wykonały las w słoiku. Po wyczerpującej zabawie przyszedł czas na pyszny posiłek w restauracji KCF.

            Następnie odwiedziliśmy kino Helios, gdzie starsi uczniowie obejrzeli film familijny pt. „Emma i czarny jaguar”, natomiast przedszkolaki zauroczeni zostali bajką pt. „Zagadka Klary Mu”.

            Ostatnim punktem programu wycieczki był pobyt w restauracji McDonald's.

            Do szkoły wróciliśmy zadowoleni, zdrowo zmęczeni i pełni niezapomnianych wrażeń.

        • Artystyczne warsztaty wielopokoleniowe - wspólne wykonywanie  palm wielkanocnych
          • Artystyczne warsztaty wielopokoleniowe - wspólne wykonywanie palm wielkanocnych

          • Szkolne Koło Wolontariatu przy Szkole Podstawowej w  Podgórzu w piątek 15 marca 2024 r. zorganizowało po raz kolejny  artystyczne warsztaty wielopokoleniowe, tym razem poświęcone wykonywaniu palm wielkanocnych. Na godzinę 14.00 zaproszono do remizy OSP w Podgórzu uczniów SP w Podgórzu wraz z rodzinami , nauczycieli, pracowników i przyjaciół szkoły, harcerzy 21 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej CARPE DIEM z Podgórza z rodzicami i  drużynową oraz  uczestników zajęć Świetlicy Środowiskowej w Chylinie wraz z opiekunem.

            Podczas spotkania wśród przybyłych wytworzyła się  miła towarzysko- twórcza atmosfera. Rozmawiano i robiono tradycyjne mazowieckie palmy wielkanocne. Tym razem to młodsi podpatrywali starszych. Powstały naprawdę piękne rękodzieła!

            Prace  powstałe podczas warsztatów zostały wystawione na sprzedaż  w trakcie  kiermaszu świątecznego, który odbył się 17 marca 2024 r. (niedziela) po mszach świętych w kościele w Kępie Polskiej i w Zakrzewie. Sprzedażą zajęli się harcerze.

            Dochód  uzyskany ze sprzedaży - 1366.60 zł  przeznaczono w całości  na  pomoc w rehabilitacji syna jednego z absolwentów Szkoły Podstawowej w Podgórzu.

            Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom warsztatów za obecność i pomoc w tworzeniu palm , ofiarodawcom za ich zakup  oraz druhom strażakom za udostępnienie lokalu i jego wyposażenia.

             B. O, E. S

        • Dzień Kolorowej Skarpetki
          • Dzień Kolorowej Skarpetki

          • Samorząd Uczniowski  chcąc uczcić obchodzony 21 marca  Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa zorganizował  w szkole kilka akcji. W czwartek Pierwszego Dnia Wiosny świętowano również  Dzień Kolorowej Skarpetki, polegający na założeniu  na znak solidarności z osobami chorymi na zespół Downa dwóch różnych kolorowych skarpetek. Uczniowie wraz z wychowawcami wspólnie  obejrzeli też film na temat zespołu Downa „ Zespół Downa. Jak rozmawiać z dziećmi na ten temat?” i wzięli udział w proponowanych przez SU zabawach z okazji Światowego Dnia Osób z  Zespołem Downa.  Na korytarzu zawisła gazetka informacyjna na temat Zespołu Downa przygotowana przez członków SU, wyjaśniająca historię, znaczenie, sposoby obchodzenia  Światowego Dnia Osób z  Zespołem Downa, specyfikę zaburzenia genetycznego, jakim jest zespół Downa oraz powiązanie kolorowych skarpetek z trisomią 21 chromosomu.

            Beata Ostrowska

        • Konkurs recytatorski
          • Konkurs recytatorski

          • 12 marca 2024 roku odbyły się w naszej szkole eliminacje do międzypowiatowego konkursu recytatorskiego Radość życia - słowem malowana organizowanym przez Szkołę Podstawową w Wyszogrodzie. W eliminacjach wzięło udział 10 uczennic z klas I-III.  Celem konkursu było: popularyzowanie poezji, kształtowanie wrażliwości na piękno języka polskiego, kształtowanie kultury żywego słowa, promowanie młodych talentów oraz kształtowanie umiejętności godnego reprezentowania swojego środowiska.Jury w składzie: Pani Beata Ostrowska, Pani Małgorzata Tomczak oraz Pani Emilia Sałata wyłoniły zwycięzców, którymi zostały:I miejsce - Kalina G. klasa IIII miejsce - Magdalena R. klasa IIIII miejsce - Julia K. klasa III. Podczas oceny były brane pod uwagę kryteria tj.:- dobór i rozumienie tekstu,- zaangażowanie emocjonalne i pomysłowość interpretacji,- poprawność i ekspresja wypowiedzi,- dykcja oraz opanowanie tekstu.Uczennice, które zdobyły I i II miejsce będą reprezentowały naszą szkołę podczas konkursu w Wyszogrodzie 25 marca 2024 roku. Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie.

            Edyta Brzezińska

          • REKRUTACJA

          • REKRUTACJA DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO ORAZ KLASY PIERWSZEJ NA ROK SZKOLNY 2024/2025

            Dyrektor Szkoły Podstawowej w Podgórzu informuje, że zapisy dzieci do oddziału przedszkolnego oraz do klasy I rozpoczynają się 1 marca 2024 r. Wnioski do wypełnienia można pobrać w sekretariacie szkoły lub ze strony internetowej szkoły pod adresem: sppodgorze.pl zakładka REKRUTACJA.

            Wypełnioną dokumentację należy złożyć w sekretariacie szkoły do 15 marca 2024 r.

        • Dzień Kobiet
          • Dzień Kobiet

          • 11 marca 2024 r. w naszej szkole odbył się apel  z okazji Dnia Kobiet, przygotowany przez męską część Samorządu Uczniowskiego oraz chór szkolny. Na spotkanie zaproszone zostały  wszystkie Panie ze Szkoły Podstawowej w Podgórzu – zarówno te duże , jak i te małe.  Miały one okazję obejrzeć występ chłopców , gdyż na scenie stanęli wszyscy starsi chłopcy z naszej szkoły , począwszy od klasy IV, a skończywszy na VIII.  Tradycyjnie były wierszyki, życzenia, piosenki…  ale też: ciekawostki o kobietach, występ Kabaretu „Horrorek” i układ taneczny do „Jeziora Łabędziego”.  Wszystko rzecz jasna w męskim wykonaniu! Każda kobieta obecna na sali została obdarowana tym, co płeć piękna lubi ponoć najbardziej, czyli  kwiatami, słodyczami, a nawet… biżuterią ( korale z cukierków! ).

            Jednym z punktów spotkania było też rozstrzygnięcie przeprowadzonego 8 marca w Dniu Kobiet plebiscytu na „Super Dziewczynę 2024”. Chłopcy w tajnym głosowaniu zdecydowali, że na ten tytuł zasłużyła Ola Bąbała z klasy VII i to ona z rąk przewodniczącego SU odebrała koronę , szarfę i bukiet balonów. Gratulujemy Olu !!! .

            Dzień Kobiet to doskonała okazja, aby uczynić  go wyjątkowym. Tego dnia wszystkie kobiety w naszej szkole  wyglądały zjawiskowo, ich stylizacje prezentowały się świetnie, inaczej niż zazwyczaj! Dodatkowo dziewczęta miały na głowach korony, diademy bądź ciekawe opaski, by w ten sposób uniknąć pytania na lekcjach, bo „W Dzień Kobiet z koroną będziesz pod ochroną !”. Chłopcy zaś wzięli sobie do serca hasło „Bądź wariacik , załóż muszkę lub krawacik” i każdy z nich przyszedł do szkoły w krawacie lub muszce.

            Kończąc spotkanie Pani Dyrektor pogratulowała chłopcom ciekawego i zabawnego występu, a dziewczętom pięknego śpiewu, podziękowała też Pani Ostrowskiej i Panu Jędraszczakowi za nadzór na występami uczniów. Gosia- przedstawicielka żeńskiej  uczniowskiej części w imieniu swoich koleżanek wyraziła wdzięczność chłopcom  za życzenia i prezenty i zrewanżowała się życzeniami i prezentami dla chłopców z okazji ich święta, które miało miejsce 10 marca.

            Apel i prezentowane podczas niego atrakcje sprawiły , że wszyscy poczuli się wyjątkowo i świątecznie.

            Sto lat Dziewczęta ! Wszystkiego najlepszego Chłopcy!

             Beata Ostrowska